Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Anastazy Dunin (ID: psb.4802.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 519.433 (top 44%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB, oficer Powstania Listopadowego (1830-1831)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Anastazy Dunin, bohater PSB, 1802-1840

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 5 str. 473: psb.4802.1
    Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego: DUNIN Anastazy - uczeń Liceum Krzemienieckiego. Latem 1830 przybył do Warszawy, uczestnik sprzysiężenia Wysockiego, czynny w Noc Listopadową w grupie Bronikowskiego, brał udział w zdobywaniu Arsenału. W powstaniu ppor. powstania, 6.2.31 adiutant połowy gen. Dwernickiego, odznaczył się pod Stoczkiem, 14.3.31 krzyż złoty nr 732. Należał do korpusu Dwernickiego, bił się pod Boremlem, przeszedł 27.4.31 do Galicji. Wysłany przez Dwernickiego do Wiednia do francuskiego ambasadora gen. Maison z listem o wyjednanie swobodnego przemarszu korpusu do Królestwa. Internowany w Linzu, udał się do Francji. Przybył do Francji 6.32 i zamieszkał od 13.7.32 w Paryżu. 22.10.32 jako członek Rady Polaków wyraził sympatię wobec Czartoryskiego. Współpracownik Dwernickiego, należał do komisji protestującej przeciwko wysyłce Polaków do Legii Cudzoziemskiej, działał w Komitecie Narodowym Emigracji Polskiej i z jego polecenia udał się do Szwajcarii dla zbadania sytuacji Polaków - uczestników wyprawy frankfurckiej i sabaudzkiej. 1834 wyjechał do Londynu dla zorganizowania dla nich pomocy. Wrócił do Francji, utworzył w Hawrze komitet, zajmujący się zgromadzonymi tam Polakami ze statku „Wrouw Elisabeth”. W 1836 był jednym z 14 założycieli Konfederacji Narodu Polskiego. Wydalony z Francji, udał się do Londynu. Od 7.38 otrzymywał zasiłek rządu bryt. 1837 przystąpił do Zjednoczenia. Stanął w obronie Dwernickiego, zaatakowanego przez J.B. Ostrowskiego. W 1838 wydał „Uwagi nad wyprawą J. Dwernickiego na Ruś”, będące odpowiedzią na ataki ze strony K. Różyckiego. Polemizował też z Ludwikiem Tarszeńskim. W 1840 wsparł przygotowania Ludwika Napoleona Bonaparte do wyprawy do Francji, dostarczając mu kilku Polaków i sam biorąc udział w tej wyprawie. Utonął 6.8.40 pod Boulogne-sur-Mer.
    sw.562020 Robert Bielecki, Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego, Warszawa 1995-98

...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 24.04.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 3.136.97.64