Sejm-Wielki.pl [start]
M.J. Minakowski, Genealogy of the Descendants of the Great Sejm
Zaloguj się contact
Name Surname: 

M Antoni Bukaty h. Pomian (ID: psb.2405.1)

Koligacja (szukanie pokrewieństwa) z: najkrótsza linia przodkowie
n.p. Mieszko I, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła, Bronisław Komorowski, Marek Minakowski
Dalszy związek rodzinny z potomkami Sejmu Wielkiego (poza Genealogią potomków Sejmu Wlk.)
Uwaga! Tej osoby nie ma w Genealogii potomków Sejmu Wielkiego.
Dzięki uprzejmości autora zaglądasz teraz do Wielkiej Genealogii Minakowskiego (Wielcy.pl),
która jest od niej 10-krotnie większa (1.200.000 osób),
ale korzystanie z niej kosztuje 79 zł rocznie.
Zaloguj się
Autor za swoją pracę nie bierze ani grosza z budżetu państwa. Pomóż mu!

Ranking WGM: 480.731 (top 41%), Liczba łóżek od MJM: (brak koligacji) [wyłącz kolorowanie] [?]


bohater PSB i Wiki, student Uniwersytetu Warszawskiego (1827)

Rodzice

 
rodzice ? ?
   ? ?
|    |
2    3



|
Antoni Bukaty h. Pomian, bohater PSB, 1808-1876

Uwagi

  • Polski Słownik Biograficzny t. 3 str. 112: psb.2405.1
    Rafał Gerber, Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808-1831. Słownik biograficzny (str. 22): Bukaty Antoni, Wydział Prawa i Administracji, sekcja Prawa i Admin., oddz. matemat., wpis 26 IX 1827
    Kolega szkolny Hieronima Kajsiewicza i Leonarda Niedź-wiedzkiego. W 1829 otrzymał trzecią nagrodę za pracę konkursową na Wydziale Prawa. W powstaniu listopadowym brał ochotniczo udział jako prosty żołnierz w 31 P. Piechoty Liniowej. Walczył do końca powstania, chociaż pod Grochowem stracił oko. Po upadku powstania na emigracji w Paryżu, gdzie ukończył Szkołę Dróg i Mostów i jako inżynier cywilny wyjechał do Kanady. Tam pracował przy budowie kolei żelaznej, lecz po jakimś czasie wrócił do Francji. W 1833 wydał pod pseudonimem Tomasza Pomiana Sprawę Polski wywołaną przez sąd miecza i polityki w 1830 r. W 1839 został członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Od 1840 pozostawał pod silnym wpływem Hoene-Wrońskiego, którego prace tłumaczył na język polski. Opublikował m. in. dowód na tzw. trzecie prawo algorytmii oraz dowód na podstawowe prawo metody teleologicznej tego filozofa. Autor publikacji mesja-nistycznych, wydanych m. in. anonimowo: Polska w apostazji, czyli tak zwanym russoslowiańszczyźnie, i w apoteozie, czyli w tak zwanym gallo-kosmopolityzmie, jako warunkach zało-żenia i rozwiązania problemu etnologicznego w praktyce i wiedzy (Paryż 1842), Determinacja i ewaluacja narodów (Paryż 1842), Trzy grzechy śmiertelne Polski (Paryż 1887) oraz rozpraw o Hoene-Wrońskim, m. in. Hoene-Wroński i jego udział w rozwinięciu ostatecznym wiedzy ludzkiej (Paryż 1844). Stosując metodę historiozoficzną Hoene-Wrońskiego, Bukaty dążył do wykrycia podstawowych warunków rozwoju i samoistnego bytu narodów. Początkowo wzbudził duże zainteresowanie, a nawet entuzjazm Mickiewicza i Trentowskiego swą mesja-nistyczną filozofią. Później jednak uległ zapomnieniu. W 1841 złożył memoriał Czartoryskiemu, a potem Napoleonowi III w sprawie wykorzystania lokomocji parowej do działań wojennych. W 1849 został dyrektorem tzw. Instytucji Przygotowawczej Polskiej, późniejszej Wyższej Szkoły Polskiej na Montparnasse w Paryżu. Na początku 1851 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 10 lat pracował w Engineering Department. W 1852 pracował w Kanadzie przy budowie kolei żelaznej St Lawrence and Atlantic Railroad, gdzie – jak pisał – „inżynierem en chef” jest Polak Gzowski, który jednak po polsku już nie umie. W ostatnich latach życia po powrocie do Francji utrzymywał się z udzielania prywatnych lekcji matematyki. Zmarł w przytułku dla biednych.

źródła:
- zgon: https://www.wikidata.org/wiki/Q9156545
...

Baza danych na stronach www.sejm-wielki.pl to drobny wycinek Wielkiej genealogii Minakowskiego, sięgającej średniowiecza, zawierającej ponad 1.200.000 osób nawzajem skoligaconych, w tym znaczną część sławnych Polaków wszystkich epok; więcej na ten temat na Wielcy.pl .
Baza jest uzupełniana codziennie
— bardzo proszę o nadysłanie uzupełnień na adres mj@minakowski.pl . Z góry dziękuję!


Serwisowi Sejm-Wielki.pl patronuje Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, działające pod patronatem Marszałka Sejmu RP.

Znani: literaci, malarze, muzycy, aktorzy, dziennikarze, odkrywcy, historycy, wojskowi, filozofowie, ludzie Kościoła, prawnicy, politycy: przedrozbiorowi, dziewiętnastowieczni, przedwojenni, powojenni, współcześni, parlamentarzyści II i III RP oraz PRL, uczeni (członkowie akademii nauk): nauk społecznych, nauk biologicznych, nauk ścisłych, nauk technicznych, nauk rolniczo-leśnych, nauk medycznych, nauk o ziemi

Cytuj: Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl), wydanie z 28.03.2024.
© 2002-2024 Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne — Regulamin, polityka prywatności i cookie
IP: 34.229.50.161